شنیدن واژه طب سوزنی در ذهن بسیاری از ما، فرو رفتن تعدادی سوزن در بدن و تلقین به درمان بیماری را زنده می کند. نه تنها میان مردم،بلکه در سیستم درمانی و بهداشتی نظام پزشکی کشور نیز ذهنیت خوبی نسبت به این طب سنتی چین باستان وجود نداشته است.

در واقع طب سوزنی ، تنها یکی دو سال است که در کنار دو شاخه دیگر از طب های مکمل ، با احراز شرایط و ضوابط تدوین شده وزارت بهداشت مورد تایید علمی قرار گرفته است. با این حال ، افرادی که تاکنون بر این مبنا مجوز فعالیت دریافت کرده اند،بسیار محدود هستند و سایرین یا از تخصص و تبحر کافی در کاربرد علمی و صحیح طب های مکمل برخوردار نیستند یا این که شیادان و سوداگرانی هستند که با تبلیغات غیر واقعی ، روش هایی فاقد هرگونه مبنای علمی را بر ساده دلان اعمال می کنند.

در گزارشی که پیش رو دارید،تلاش شده است تا طب سوزنی و زوایای مختلف آن به گونه ای واقعی به تصویر کشیده شود:

درمانی چینی با قدمتی 2000 ساله

واژه طب سوزنی که اصطلاح انگلیسی آن اکیوپانچر (Acupuncture) است برای اولین بار توسط یک پزشک آلمانی با نام ویلم تن راین در اوایل قرن هفدهم به کار برده شد. چینی ها نیز طب سوزنی را با واژه Chen توضیح می دهند که از نظر ادبی به معنی تحریک کردن با یک سوزن است.

تاریخ مکتوب طب سوزنی به حدود 2 هزار سال پیش بازمی گردد، اما برخی متخصصان هم معتقدند این شیوه درمانی از عصر حجر به یادگار مانده است. آن ها مدعی هستند که در آن زمان از چاقو های سنگی یا دیگر ادوات لبه تیز برای بیرون کشیدن چرک از دمل های چرکی استفاده می شد. همچنین واژه قدیمی Biqn در چین باستان به معنای استفاده از سنگ های لبه دار تیز برای درمان امراض به کار برده می شد.

طب چینی را می توان داستانی سحرآمیز دانست که طب سوزنی تنها یک وجه از سیستم پزشکی آن به شمار می آید،تاریخ اولین تلاش به ثبت رسیده در درمان امراض به این طریق به حدود 1500 سال قبل از میلاد مسیح یعنی سلسله شانگ برمی گردد. به نظر می رسد فلسفه طب چینی باستانی بر ایجاد توازن بین ارواح نیک و پلید ساکن زمین بوده است. طب سوزنی یا همان اکیوپانچر که از دو کلمه لاتین اکیو یعنی سوزن و پانچر به معنی سوراخ کردن تشکیل شده است،در مشرق زمین از جمله ایران وجود داشته و هر کشور مطابق با شرایط اقلیمی و فرهنگی خودش از این شیوه درمانی استفاده کرده است.

این طب بین سال های 1911 تا 1960 در چین به علت شرایط خاص سیاسی حاکم،بسرعت رشد کرد و در سال 1960 با باز شدن درهای بسته چین بر دنیای غرب و به دنبال آن درمان درد شدید آپاندیس یکی از خبرنگاران نیویورک تایمز که به چین رفته بود، به وسیله طب سوزنی کنجکاوی غرب نسبت به این طب برانگیخته شد.

سوزن های درمانگری که درد ندارند:

اوایل برای انجام طب سوزنی ، نقاط مشخصی وجود نداشت اما کم کم بر اثر تجربیات،کاربرد نقاط خاص روی پوست و ارزش هر نقطه در درمان بیماری های خاصی مشخص شد. این نقاط بدون شک محصول میلیون ها آزمایش دقیق هستند و هر یک از آن ها یک نام چینی مرتبط با خاصیت درمانی آن دارد. متخصصان طب سوزنی معتقدند این نقاط در نهایت به سمتی از مجراهایی که در سر تا سر بدن وجود دارند و انرژی حیاتی را درون بدن هدایت می کنند وصل می شوند. به این ترتیب هر نقطه روی پوست می تواند بر یک مجرا تاثیر بگذارد؛ یعنی در واقع روی انرژی حیاتی درون مجرا تاثیر می گذارد و به موجب آن بیماری موجود در بدن هم تاثیر می پذیرد.

/ 0 نظر / 8 بازدید