حیوان درمانی یا پت تراپی
حیوان درمانی یا پت تراپی به معنی درمان بیماری ها به وسیله حیوانی است که توسط انسان دست آموز شده و برای این کار آموزش دیده است.دانشگاه های جهان در مورد حیوان درمانی یا پت تراپی تحقیق می کنند و در بسیاری از بیمارستان ها، زندان ها و مراکز هم از این روش استفاده می شود در بیشتر موارد نتیجه مطلوبی داده است.آنچه در این نوشتار آمده به مفهوم ترویج و تشویق برای آوردن حیوان به آپارتمان نیست، صرفا گزارشی است کاربرد حیوان درمانی که در کشورهای دیگراستفاده می شود،حداقل دارندگان حیوانات در ایران می توانند با مطالعه آن و گذر از جنبه تزئینی، به موارد کاربرد پزشکی حیوان نیز توجه کنند.
با حیوانات می توانید تندرست بمانید.حیوان مورد علاقه شما می تواند به شما سلامتی ببخشد و کمک کند این سلامتی تداوم داشته باشد.آنها آرامش دهنده های ذهن هستند.فقط 15 تا 30 دقیقه با یک حیوان خانگی بودن یا تماشای شنای ماهی ها باعث می شود کمتر احساس استرس و اضطراب داشته باشید و سطح کورتیزول یعنی هورمونی که با استرس مرتبط است، کاهش می یابد و تولید سروتونین یعنی ماده شیمیایی که در ارتباط با آرامش است، افزایش می یابد.
حیوان می تواند به کنترل فشار خون کمک کند.(البته شما همچنان مراقب وزن خود باشید و ورزش کنید). جهت پایین آوردن کلسترول خون طبق توصیه پزشکان به دنبال دستورالعمل های مربوط به رژیم غذایی، ورزش و دارو باشید اما تحقیقات نشان داده است که حیوانات باعث کاهش سطح کلسترول و تری گلیسیرید خون می شود که این موضوع را می توان به عواملی نظیر شیوه زندگی صاحبان حیوان خانگی نسبت داد.
مالکان حیوان خانگی در غرب در معرض خطر مرگ کمتری در اثر ابتلا به بیماری های قلبی هستند، از جمله نارسایی قلبی.تحقیقات در کشورهای غربی نشان می دهد افرادی که هرگز مالک گربه ای نبوده اند،40 درصد بیشتر نسبت به افرادی که گربه داشته اند احتمال مرگ ناشی از حمله قلبی دارند.
نگهداری از گربه یا هر حیوان خانگی اثر آرامش بخش دارد و مراقبت از آنها مانند راه رفتن با آن،نظافت آن وبازی کردن با آن کمک می کند تا احساس بهتری نسبت به نحوه سپری کردن اوقات خود داشته باشید.
افرادی که سگ دارند تمایل به فعالیت بدنی بیشتری دارند. روزانه 30 دقیقه بردن حیوان خانگی به پیاده روی شما را فعال و متحرک میکند.پژوهشگران اعلام کرده اند که صاحبان گربه نسبت به افرادی که گربه ندارند کمتر دچار سکته می شوند که ممکن است به این علت باشد که گربه ها اثر آرامشبخش بیشتری نسبت به سایر حیوانات خانگی دیگر روی مالکان خود داشته اند.
محققان اعلام کرده اند هنگامی که کودکان در خانه ای با یک حیوان خانگی بزرگ می شوند،احتمال ابتلا به آلرژی در آنها کمتر است.این مورد برای کودکانی که در مزرعه با حیوانات زیادی زندگی می کنند نیز صدق می کند.محققان اثرات داشتن گربه در خانه را بر نوزادانی که در معرض خطر آسم هستند مورد مطالعه قرار داده و پی بردند که در آن کودکان در دوران بزرگسالی احتمال ابتلا به آسم کمتر است.(به جز کودکانی که مادران آنها به گربه آلرژی دارند).
کودکان مبتلا به اختلال کمبود توجه وبیش فعالی می توانند از نگهداری حیوانات خانگی بهره ببرند.در اختیار گرفتن وظیفه مراقبت از حیوان خانگی به کودک کمک می کند تا برنامه ریزی و مسوولیت پذیری را یاد بگیرد و بازی با حیوان خانگی روشی است بسیار عالی برای آزاد شدن انرژی اضافی در این کودکان وهمچنین باعث یادگیری اعتماد به نفس در آنها می شود.
مبتلایان به صرع و پارکینسون می توانند از سگ تشنج استفاده کنند.سگ تشنج، نوعی سگ است که به طور خاص برای زندگی وکار با افرادی که مبتلا به صرع هستند آموزش دیده اند.این سگ ها آموزش دیده اند که وقتی کودک در بیرون یا در اتاقی دیگر دچار تشنج می شود برای هشداربه والدین کودک شروع به پارس کردن می کند.

سگ ها آموزش دیده می توانندبه بیماران دچار پارکینسون نیز کمک کنند. آنها در حفظ تعادل ،باز و بستن در، روشن کردن چراغ با پنجه های خود وتحریک فرد پارکینسونی در حالت سکون به وسیله لمس کردن پای او برای راه رفتن به این بیماران یاری می رسانند.حیوانات می توانند موجب رهایی ذهن افراد بیمار ازمشکلاتشان شوند وباعث می شوند انسان ها به چیزی غیر از خود یا بیماری ها و نگرانی هایشان تمرکز کنند. تحقیقات بر روی حیوانات به خصوص حیوانات خانگی آموزش دیده در موقعیت های بالینی مختلف درحال انجام است که در بیمارستان ها و خانه های سالمندان انجام میشود و از همه مهمترین مزایای استفاده از این روش می توان به اجازه بیماران برای تعامل با حیوانات وبهبود خلق وخوی آنها و کاهش اضطرابشان اشاره کرد.
انواع حیوانات مثل اسب، گربه، پرندگان و خرگوش.... می توانند در پت تراپی استفاده شوند. نکته اصلی اثبات سلامت حیوان و چک سالیانه ان است.اولین نکته این است که بدانید حیوان خانگی نیاز یه رسیدگی وصرف وقت دراد.به یاد داشته باشید که دامپزشکان مناسبترین افرادی هستند که می توانند در مورد نحوه نگهدرای حیوان خانگی و مسائل و نکات بهداشتی آن شما را راهنمایی کنند. مراجعه منظم و حداقل هر چهار ماه یک بار به مراکز دامپزشکی و انجام مراقبت های پیشگیرانه گذشته از اینکه سلامت حیوان را تضمین می کند خطرات ناشی از بیماری های قابل انتقال به انسان را تا حد قابل ملاحظه ای کاهش میدهد. از نکات مهم در زمینه بهداشت حیوان خانگی واکسیناسیون به موقع وجدی گرفتن علائمی مانند تب و... یا دیگر حالات غیر طبیعی حیوان ومراجعه به دامپزشک در این موارد است. این حیوانات مطیع، با وفا و بی توقع به صاحبانی علاقمند تعلق می گیرند که داوطلبانه وقت و خدمت خود را صرف آنها میکنند تا زندگی مالکان خود را سالمتر، آرامتر و شادتر کنند.

/ 1 نظر / 11 بازدید
محب ولایت

[گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل]