برای ماساژ از پودر یا روغن استفاده می شود، تا دست ها روی پوست تحرک کافی داشته باشند. روغن از پودر بهتر بوده، زیرا سبب می شود دست ها بر روی بدن به راحتی بلغزد و حرکات را به خوبی انجام دهند، به طور معمول برای ماساژ از دو نوع روغن گیاهی و معدنی استفاده می شود. در سالن های ماساژ معمولا از روغن های معدنی که ارزان تر است استفاده می شود اما شما بهتر است از روغن های گیاهی استفاده کنید؛ همانطور که غذاهای طبیعی به ویژه گیاهی از دیگر غذاها مفید تر هستند، روغن های گیاهی هم سالم تر و هم پرفایده تر از دیگر مواد هستند و می توانند مواد غذایی مفیدی در اختیار پوست بگذارند و زودتر و بهتر جذب شوند. از میان روغن های گیاهی ، روغن بادام ، روغن زیتون، روغن آفتابگردان و بسیاری از روغن های گیاهی دیگر مناسب و قابل استفاده هستند.
اگر هیچ نوع روغن گیاهی در دسترستان نیست، از روغن بچه هم می توانید استفاده کنید، تنها اشکال این نوع روغن ، جذب فوری آن است. در صورت بکارگیری روغن بچه مجبور هستید هر چند دقیقه یکبار روغن به پوست اضافه کنید.
لوسیون های دست هم، همین اشکال را دارند و به دلیل خاصیت جذب فوری برای ماساژ مناسب نیستند. اما اگرهیچ ماده بهتری در اختیارتان نیست، ناچار باید از آنچه هست استفاده نمایید. روغن هایی که به کار می برید خواه گیاهی یا معدنی، ممکن است بوی خوشی نداشته باشند، در این صوتر میتوانید چند قطره از اسانس گل مورد علاقه خود را به آن اضافه کنید تا خوش بو شود.

کارکردن با پودر به آسانی ماساژ با روغن نیست. اما اگر پوست نتواند روغن را تحمل کند یا روغن مناسبی در دسترس نباشد و یا محض تنوع بخواهید از پودر برای ماساژ استفاده کنید باید از پودر تالک کمک بگیرید.
اگر به هر دلیلی روغن یا پودر به کار نمی برید، باز هم ماساژ انجام پذیر است ، اما به سختی. هنگام استفاده از روغن برای ماساژ، بهتر است ابتدا روغن را روی دست خود مالیده و بعد بر بدن شخص مورد نظر بمالید. اگر روغن سرد بود پس از ریختن روی دست کمی آن را در دست بگذارید و بر هم بمالید تا گرم تر شود و ماساژ بهتر صورت گیرد. بهتر است هر عضوی را که می خواهید ماساژ دهید، ابتدا همان عضو را روغن زده و بعد از ماساژ، بخشی دیگر را روغن بزنید و روغن را متناسب با همان عضو استفاده نمایید ، چرا که بعضی از اندام ها روغن بیشتر و بعضی کمتر می خواهند. سینه ، پشت، پاها در صورت داشتن مو، نیاز به روغن بیشتری دارد، تا هنگام ماساژ کشیده نشود و ناراحتی ایجاد نکند.
ماساژ کامل بدن را با ماساژ سر شروع می کنیم و معمول این است که ابتدا از صورت و از ناحیه پیشانی تا چانه و سپس گوش ها و گردن و سرانجام پوست سر، ماساژ داده شود.

/ 0 نظر / 13 بازدید