های معطر هزاران سال است که برای نرم کردن پوست، پاکسازی هوای آلوده و دور کردن حشرات استفاده می شود. گرچه اسانس درمانی به شکلی که ما امروز می شناسیم از سال ۱۹۳۰ باب شد که یک شیمیدان فرانسوی به نام گاتفوس، دستش را که به شدت سوخته بود در یک ظرف محتوی روغن اسطوخدوس فرو برد. درد و قرمزی سریعا فروکش کرد و سوختگی طی چند ساعت درمان شد. در تجربیات بعدی مشخص شد که اسانس های دیگر هم بعضی مشکلات پوستی را تسکین می دهند. سایر دانشمندان فرانسوی که با این تکنیک تحت تاثیر قرار گرفته بودند، تکنیک های دیگری ابداع کردند که امروزه هم استفاده می شود.
درمان چگونه انجام می شود؟
گرچه خیلی از مغازه های کادویی سعی می کنند شمع ها و روغن های مختلف را به اسم اسانس درمانی بفروشند، ولی در حقیقت این کار فقط با اسانس های روغنی بسیار غلیظ که ازگیاهان طبی استخراج می شوند، قابل انجام است. دراکثر موارد این روغن ها توسط تقطیر یا پرس سرد از گل ها، برگ ها، شاخه ها یا ریشه گیاهان گرفته می شوند. سپس این روغن فرار و قابل اشتغال با یک پایه که معمولا روغن گیاهانی مثل سویا و بادام است مخلوط شده یا توسط الکل رقیق می شوند. این فرآورده ها می توانند به صورت موضعی، استنشاقی یا به صورت اسپری در هوا استفاده شوند. گرچه شما می توانید درمان را تحت نظارت یک متخصص اسانس درمانی انجام دهیدولی اکثر مردم،خیلی راحت از این مواد به عنوان درمان های خانگی استفاده می کنند. البته درمیزان اسانس لازم، طول مدت مصرف و موثرترین روش تجویز، اختلاف نظرهای اساسی وجود دارد.
بعضی از روش های استفاده از اسانس ها به این صورتند:
استنشاقی: برای مشکلات تنفسی ۶ تا۱۲ قطره اسانس را به آب در حال جوش اضافه کرده و یک حوله روی سرتان بیندازید و بخارهای حاصله را تنفس  کنید.
اسپری درهوا: متخصصان بو درمانی اغلب پیشنهاد می کنند روغن حاوی مواد را درهوا اسپری کنید. این تکنیک برای آرام کردن اعصاب، ایجاد احساس سلامتی و بهبود شرایط تنفسی مفید است.
به هر حال این کار باعث تازگی هوا می شود. می توان از آب پاش های معمولی استفاده کرد. ۱۰ قطره اسانس رابه ۷قاشق غذاخوری آب اضافه کرد. اگر همه محلول تهیه شده را یکجا مصرف نمی کنید می توانید یک قاشق الکل به آن اضافه کنید تا به عنوان نگهدارنده عمل کند. مخلوط را خوب به هم بزنید و درهوا اسپری کنید.
ماساژ: مالیدن اسانس روغنی بر روی پوست می تواند آرامش بخش یا تحریک کننده باشد که به نوع اسانس بستگی دارد. بعضی از مردم این روغن ها را به صورت خانگی برای گرفتگی و دردعضلانی استفاده می کنند. برای این کار معمولا ۵ قطره اسانس روغنی با یک پایه سبک روغنی مخلوط می شود. غلظت بیش از این ممکن است پوست را تحریک کند.
حمام کردن: بیش از ۸ قطره نباید در حمام استفاده شود. اگر وان دارید، وان را پر کنید و ۸ قطره به آن اسانس اضافه کنید. برای حمام پا ۴ تا۵ قطره و برای حمام دست ۳ تا۴ قطره کافی است. اگر دوش می گیرید بعد از اتمام استحمام یک اسفنج یا پارچه را با محلول آب و اسانس خیس کنید و به بدن بمالید و دوباره دوش بگیرید. ولی این روش در صورتی که آلرژی پوستی وجود داشته باشد، ممنوع است.
کمپرس سردوگرم: برای دردهای عضلانی یا سر درد، ۵ تا۱۰ قطره روغن را به ۴ اونس آب اضافه کرده پارچه ای را به آن آغشته کنید و به ناحیه درد بمالید.
روش های دیگر استفاده از اسانس ها ریختن چند قطره اسانس در کفش و حرارت دادن اسانس ها است. به یاد داشته باشید که هرگز اسانس ها را نبلعید چون این مواد بسیار قوی بوده و خاصیت های سمی دارند.
چه نوع درمان هایی را باعث می شوند؟
پزشکان کالیفرنیایی از اسانس ها برای درمان همه چیز از عفونت های ویروسی و باکتریایی تا افسردگی و بی قرار و بیماری های مقاربتی استفاده می کردند. آنها اصرار داشتند که اسانس ها زخم ها را ترمیم می کنند، سیستم ایمنی را تحریک می کنند،بیماری های پوستی را درمان می کنند، جریان خون را بهبود می بخشند، درد را تسکین داده ورم را می خوابانند و حتی حافظه را تقویت می کند. بر اساس ادعای این متخصصان، اسانس ها در درمان اختلال عملکرد تخمدان ها، کلیه ها، وریدها،غدد آدرنال و خیلی اعضای دیگر هم موثر هستند. گرچه هیچیک از این ادعاها تاکنون از نظر علمی اثبات نشده ولی تحقیقات هم دراین زمینه کافی نبوده اند، در یکی از طرح های تحقیقاتی سر دردهای آرتریتی بعضی از بیماران توانستند به کمک اسانس ها، دوزداروهای ضد التهابی خود را کاهش دهند. در تحقیقی دیگر، بوی اسطوخدوس توانست مبتلایان به بی خوابی راخواب کند!
تئوری که بیش از همه قابل قبول است، تاثیرگذاری بوها از طریق مغز است. وقتی مولکول های معطر وارد حفره بینی می شوند و اعصاب بویایی را تحریک می کنند، ایمپال های تولیدشده به ناحیه لیمبیک مغز می روند، این قسمت مغز مرکز حافظه و احساسات است. بنابراین، بسته به نوع بو، پاسخ های احساسی مثل آرامش یا تاثیرات انرژی زا ایجاد می کنند. بعضی اعتقاد دارند که بوها باعث تحریک غدد می شوند، مثلا با تحریک غده آدرنال، باعث تولید هورمون های شبه استروئید می شوند که با درد و التهاب مقابله می کنند. بعضی دیگر معتقدند که این اسانس ها وقتی به صورت موضعی مصرف شده یا استنشاق می شوند، با هورمون هایی که داخل جریان خون هستند واکنش داده و نتایج مثبتی تولید می کنند. در هر صورت مکانیسم عمل واقعی این مواد هر چه باشد، متخصصان اسانس درمانی برای هر کدام از این مواد خاصیتی را معلوم کرده اند:
اسطوخدوس: سوختگی ها و بریدگی ها را درمان می کند، باکتری ها را نابود می کند، افسردگی، التهاب، گرفتگی عضلانی، سردردها، حساسیت های تنفسی، دردهای عضلانی، تهوع و دردهای دوران قاعدگی را بهبود بخشیده برای گزش حشرات و فشار خون بالا هم مناسب است.
نعناع: مشکلات گوارشی را تسکین می دهد، زخم ها را پاک می کند، احتقان سینه را برطرف می کند، سردردها، درد عصبی و عضلانی را هم ساکت کرده و برای بیماری حرکت مناسب است.
اوکالیپتوس: تب را پایین آورده، سینوس ها را پاک می کند، خاصیت ضدباکتری و ضدویروسی داشته و برای سرفه بسیار مناسب است.
درخت چای: با قارچ، کپک و عفونت های باکتریایی مقابله می کند و برای شرایط پوست مثل آکنه، گزش حشرات و سوختگی ها مفید است. در درمان عفونت مثانه و واژن هم موثر است.
رزماری: درد را تسکین داده، جریان خون را بهبود بخشیده، احتقان سینه را از بین برده و در درمان افسردگی موثر است.
بابونه: ورم را کاهش داده، علایم آلرژی را از بین برده، استرس، بی خوابی و افسردگی را هم درمان می کند.
آویشن: لارنژیت و سرفه را کم کرده، با عفونت پوست و مثانه مقابله می کند، مشکلات گوارشی و درد مفاصل را درمان می کند.
همیشه بهار: زخم ها را التیام بخشیده، ورم بعد از جراحات را کاهش می دهد، آفتاب سوختگی را ترمیم کرده و با عفونت هایی مثل برونشیت و آنفلوآنزا مبارزه می کند. درد آرتریتی، جراحات عضلانی و التهاب تاندوم ها را هم تسکین می دهد.
چه کسانی نمی توانند از این نوع درمان استفاده کنند؟
خیلی از اسانس ها می توانند باعث اسپاسم برونش ها شوند. اگر آسم دارید قبل از مصرف این اسانس ها حتما با پزشک خود مشورت کنید، اگر آلرژی های پوستی دارید، از اسانس های موضعی استفاده نکنید، اگر می خواهید بدانید به اسانسی حساسیت دارید یا نه، یک قطره از اسانس را روی قسمت داخلی بازو بچکانید و ۲ ساعت صبر کنید، اگر التهاب مشاهده شد، حساسیت به اسانس وجود دارد.مثل همه درمان های دیگر از مصرف اسانس ها در دوران حاملگی پرهیز کنید. نوزادان و اطفال نسبت به اسانس ها حساس هستند، اسانس ها را از صورت اطفال دور نگه دارید، از نعناع برای کودکان زیر ۳۰ ماه استفاده نکنید.
چه عوارض جانبی ممکن است بروز کند؟
چون این اسانس ها خیلی غلیظ هستند، خوردن آنها می تواند سمیت شدید ایجاد کند. حتی مقادیر بسیار کم اسانس را بدون تایید پزشک نبلعید. برای استفاده موضعی حتما اسانس ها را رقیق کنید. (البته غیر از اسطوخدوس) اسانس را دور از چشم نگه دارید. اگر اسانس ها را بخور می دهید، چشم ها را ببندید. اگر اسانس ها را طولانی مدت مصرف کنید، ممکن است تحریک پوستی ایجاد کند و استنشاق بیش از حد اسانس ها باعث سردرد و سرگیجه می شود. به یاد داشته باشید بعضی اسانس های خاص مثل نعناع بی خوابی ایجاد می کنند.
چه وقت باید درمان را متوقف کرد؟
اگر درمان مفید بود می توان تا موقعی که جواب می دهد آن را ادامه داد، ولی اگر نسبت به هر کدام از محصولات آلرژی داشتید، سریعا درمان را متوقف کرده و به سراغ روش دیگری بروید. به محض اینکه احساس کردید علایم و عوارض بیشتر شده یا ادامه دار می شوند، حتما با پزشک مشورت کنید

/ 0 نظر / 23 بازدید