طب سوزنی

درمان با طب سوزنی


طب سوزنی یا
آکوپانکچرAcupuncture از نظر لغت شناسی از ترکیب کلمات لاتین Acus به معنای سوزن و Punctura به معنای فرو کردن به دست آمده است ، و عبارتست از فرو کردن سوزنهای مخصوص، ازطریق پوست زیر پوستی در نقاط خاصی که به آنها نقاط طب سوزنی یا Point Acupunctureگفته می شود.

طب سوزنی از نظر تاریخی عبارتست، از طب سنتی شرق که از حدود پنجهزار  سال پیش قدمت داشته و در حال حاضر به میزان قابل توجهی در دنیای علمی غرب ( اروپا و آمریکا ) گسترش یافته، و از جایگاه ویژه ای برخوردارست، به گونه ای که دارای دپارتمان، دانشکده و حتی کالج و دانشگاه مختص بخود میباشد شیوه درمان طب سوزنی مدتهاست، از جانب مراکز علمی معتبر دنیا به ویژه سازمان بهداشت جهانی پذیرفته شده، و از آن در مراجع معتبر پزشکی نام برده میشود. دوره طب سوزنی در چین باستان حدود 45 سال و بشکل آموزش سینه به سینه و در کنار فراگیری حکمت، فلسفه، عرفان و دیگرعلوم نظری بروش مرشد و مرید ( استاد و شاگرد ) بوده که در حال حاضر دارای دوره های مورد تایید سازمان بهداشت جهانی (W . H .O ) بمدت هفت سال برای افراد غیر پزشک، و یک سال برای افراد پزشک میباشد. از آنجایی که طب سوزنی نیز مانند دیگر رشته های طب آلترناتیو بر روی مراکز و کانال های انرژی ( چاکراها ) کار کرده و با به تعادل رساندن این مجاری انرژی و عملکرد صحیح آنها، به هدف درمان دست می یابد، میتواند در درمان تمام بیماری ها به ویژه بیماری های صعب العلاج کاربرد درمانی داشته باشد.

 

 

 

.

در طب سوزنی از فرو بردن سوزن هایی از جنس کوارتز(Flint) و یا سنگ و یا نی(Bamboo) و حتی استخوان که از دوره های نئولیتیک (Neolithic) باستان شناسی نمونه های آن کشف شده، استفاده میشده است. و این بیانگر وجود این شیوه درمان در دوران پیش از کشف فلز می باشد .

در کتاب معروف Yellow Emperor’s classic of internalmedicineکهدر قرن چهارم قبل از میلاد ( 2400 سال پیش ) وجود داشته نیز، چگونگی استفاده از طب سوزنی به خوبی تشریح شده است . در حال حاضر ، سوزن های مختلفی برای درمان وجود دارند که اکثر آنها از جنس فولاد ضد زنگ Stainless steel ساخته شده اند. سوزن هایی از سایر فلزات از قبیل طلا ، نقره و... نیز وجود دارند که در درمان بیماریهای خاصی از آنها استفاده میشود. در طب سوزنی از فرو بردن سوزن در نقاط خاص آنکه 365 عدد ( به تعداد روزهای سال ) می باشند و در نقاط و عمق مختلفی از نسوج سطح بدن قرار دارند استفاده می شود محل و عمق فرو نشاندن سوزن در بیماری های مختلف، متفاوت است .

در کنار طب سوزنی، برخی از نوعی گیاه بنام maxa  wool استفاده می نمایند که به آن acumoxy و یا acupuncture - moxibustion  میگویند، که درمانگران ایرانی نام فتیله گذاری را برای آن انتخاب نموده اند .

Moxa در واقع همان گیاه درمنه ترکی است که در طب سنتی شرق و بقول برخی، از دوران پارینه سنگی از اثرات گرمایی و رایحه و تاثیرات آن بر حس بویایی(آروماتراپی) در اثر سوختن این گیاه در درمان بیماران استفاده میشود.

عناصر پنج گانه (Five Elements)  یعنی فلز، چوب، آب، آتش و خاک که در طب شرق علاوه بر جنبه فیزیکی خود ایده های منشاء شناسی دارند،

 یین و یانگ ( Yin & Yang) که مبنای فیزیک کوانتوم امروزی میباشد ، بنیان و اساس طب سنتی چین و مشرق زمین را تشکیل میدهند.

چینی ها تمام پدیده های طبیعی را به دو قسمت متضاد تقسیم بندی نموده اند مانند شب وروز، بالا و پایین، مرد و زن، خوب وبد، زشت و زیبا، مثبت و منفی، و... که تمامشان نشان دهنده این دوگانگی هستند.

تفکر مربوط به تضاد ها در Yang ,Yin مطلق نبوده و جنبه نسبی دارد. این تضاد یک پدیده ایسنا (Static) و بیحرکت است که ریتمی دینامیک ((Dynamic  و پویا دارد و تداخل همین Yang ,Yin است که رشد، تغییرشکل، تحول و تکامل و در نهایت زندگی و مرگ را سبب می شود. در طب چینی یین و یانگ وسیله جریان یافتن انرژی حیاتی که به آن شی،چی یا کی (Chi or Qi) میگویند متجلی میگردد و این انرژی حیاتی (Vitalenergy , Vitalforce) از طریق یک سیستم پیچیده و در مسیرهایی به نام کانال های انرژی یا مریدین (Meridians)  در بدن جریان می یابد و باعث ابقاء زندگی و سلامتی میشود. بدن نیز به عنوان یک سیستم پویا ، تشکیل شده از ارگانهای مختلف که بوسیله جریان و از طریق کانالهای انرژی با هم مرتبط میشوند. بیماریها به علت جریان نا متناسب نیروی حیاتی درکانال های انرژی ایجاد میشوند. جریان مناسب انرژی در این کانالها را میتوان به وسیله فرو بردن چندین سوزن خیلی نازک در نقاط مشخص و انتخاب شده برقرار نمود . سازمان بهداشت جهانی ( W . H . O ) بر اساس تحقیقات علمی به عمل آمده، جدولی را فرمول بندی نموده و درآن بیماریهایی که با درمان های طب سوزنی بهبود می یابند، را مشخص کرده است. این جدول بر اساس تحقیقات روز افزون در حال تغییر و گسترش است. در روشهای طب سوزنی نوین برای افرادی که ترس شدید از فرو رفتن سوزن در بدنشان دارند، دستگاه های خاصی به نام الکتروآکوپانچر و لیزر آکوپانکچر ساخته شده، توسط آنها می توان بدون به کار گیری سوزن، اثرات مشابه را توسط الکترودهای حاوی انرژی الکتریسیته و سیگنال های ضعیف و یا جریان لیزر ایجاد نمود .

در طب سوزنی میتوان با چرخاندن صحیح سوزنها؛ بالا و پایین بردن آنها؛ و یا تغییرشدت جریان ولتاژ، و پهنای پالس سیگنال انتقالی توسط الکتروآکوپانکچر و یا لیزرآکوپانکچر وزمان تحریک آن، دامنه تغییرات بر روی کانالهای انرژی بیمار را جهت دستیابی سریعتر و مطلوبتر به هدف درمان تغییر داد. البته اینکار می بایست توسط افراد دارای مهارت کافی صورت پذیرد. طب سوزنی میتواند به عنوان یک نوع درمان اولیه و یا همراه با سایر درمان های موجود به ویژه در طب آلترناتیو ثمر بخش باشد. طب سوزنی تمام مزایای دیگر درمانهای آلترناتیو مانند هومیوپاتی را دارا میباشد. درمانهای طب سوزنی بی خطر بوده وعوارض داروهای شیمیایی را برای بیمار ندارد و علاوه برآن با بکار گیری طب سوزنی وروش های آلترناتیو دیگر می توان ، سالانه در هزینه نمودن میلیون ها دلار داروی شیمیایی صرفه جویی نمود .

 

 

 

/ 0 نظر / 10 بازدید