حدود4000 سال پیش چینی ها کشف کردند که فشار دادن بعضی از نقاط بدن به تسکین درد و استرس کمک می کند . اکنون رمز این طب شرقی ، از طریق یک برنامه نرم افزاری به شما ارائه می شود . این برنامه طب متفاوت شیاتسو را به مردمی که در جهان پرتنش امروز زندگی می کنند معرفی می نماید ،چرا که هم روح و هم جسم را شاداب می نماید.
اصول شیاتسو :
چگونه یک نقطه ی را که باید در آن قسمت فشار اعمال شود، پیدا کنیم ؟
بهتر است ابتدا توضیح دهیم که چگونه مکان اعمال فشار را بیابیم .مکان توصیف شده در زیر یک الگوی کلی است ، چرا که مکانِ درست اعمال فشار از هر شخص به شخص دیگر تغییرمی کند .
با ما همراه باشید و سعی کنید با فشار دادن محل های مناسب ،مکان اعمال فشار خود را بیابید.
1) لمس کردن و مالش دادن
اطراف محلی که در آن به دنبال نقطه ی اعمال فشار می گردید لمس کنید و مالش دهید . ممکن است شما در جایی که پوست تیره ، قرمز ، سرد ، تب دار و خشک است و یا در جایی از پوست که احساسی متفاوت در هنگام لمس دارد ، یک مکان اعمال فشار داشته باشید .
2) نیشگون گرفتن
بعد از اینکه مکان حدودی اعمال فشار را پیدا کردید ، با شست و انگشتِ اشاره به آرامی آن مکان را نیشگون بگیرید . مکان های اعمال فشار در شکل و اندازه ی نوک انگشت هستند . به دلیل این که مکانهای اعمال فشار حساس هستند ، طبیعی است که باید دردی را در حین نیشگون گرفتن تحمل کنید .
3 ) شما می توانید سعی کنید با فشار دادن مکان حساس با انگشت شست و اشاره ، مکان اعمال فشار را بیابید .
چگونه شیاتسو را انجام دهیم ؟
به خاطر اینکه هیچ ابزاری برای انجام شیاتسو لازم نیست ، می توانید آن را به تنهایی هر جا و در هر زمانی انجام دهید . دو راه برای انجام ماساژ شیاتسو وجود دارد : فشار دادن ، مالش دادن در حرکت دایره ای . شما می توانید برای ایجاد حس درد ، فشار کافی اعمال کنید . 3 ثانیه به آرامی محل را فشار دهید و به تدریج در 3 ثانیه بعد رهایش کنید . نقطه را تا زمانی که علامت بیماری کم شود یا محدوده ی آن برای لمس کردن گرم شود ، تحریک کنید . میزان فشار برای اعمال بستگی به علائم بیماری دارد که شما تحمل می کنید.
استفاده از خلال های دندان :
ماساژ شیاتسو می تواند با استفاده از خلال دندان برای اعمال فشار انجام شود.
یک عدد خلال دندان یا یک بسته خلال دندان که با یک نوار لاستیکی بسته شده است ، لازم است . به مدت دو ثانیه مکان موردنظر را با استفاده از خلال دندان فشار دهید و در دو ثانیهبعدی فشار را کم کنید . البته مواظب باشید زیاد فشار اعمال نکنید .

ملاحظات :
به خاطر این که بیشتر نقاط اعمال فشار متقارن هستند پس باید نقاط را از دو طرف بدن تحریک کنید و اگر در یک طرف بدن احساس درد کردید ، بر تحریک این نقطه تمرکز کنید . لطفا از نکات ایمنی زیر یادداشت بردارید.
1) اگر باردار هستید هرگز محل های روده بزرگ 4 و کبد 3 را تحریک نکنید چرا که باعث سقط جنین می گردد.
2) از ماساژ شیاتسو بلافاصله قبل و بعد از غذا ، حمام کردن ، ورزش کردن یا نوشیدن مشروبات الکلی استفاده نکنید .
3)اگر شما از تب ، درد و التهاب یا خارش شدید که منجر به برخی بیماری ها میشود، رنج می بری

/ 0 نظر / 13 بازدید