.                        

شیوه درمانی «شیاتسو» از جمله فنون درمانی و سنتی ژاپن است که درمانگران کشورهای مختلف از آن برای درمان بسیاری از بیماری های جسمی و روحی بهره می برند. در این شیوه، متخصصان و درمانگران با استفاده از ماساژ نقاط مختلف بدن، علاوه بر آن که موجب افزایش و سرعت جریان خون و لنف می شوند، موجب تغذیه بهتر سلولی شده و به طور کلی عملکرد اندام ها و ارگان های مختلف بدن را تقویت می کنند. در حقیقت، این درمانگران با شناسایی مردین ها یا خطوط انرژی و نقاط موثر در بدن که در مکاتب دیگر درمانی مانند طب سنتی هند، چین و طب سوزنی نیز دیده می شود، به درمان و تسکین دردهای بیماران می پردازند.

 

در سال های گذشته، استفاده از شیوه های درمانی طب مکمل و جایگزین هم پای با شیوه های درمانی طب کنونی مورد توجه و استقبال مردم قرار گرفته است. بسیاری از این شیوه ها به عنوان درمان های قطعی و برخی از آن ها به عنوان درمان کمکی در درمان بسیاری از بیماری ها مانند بیماری های گوارشی، مفصلی و استخوانی، اختلالات ارگان های داخلی، انواع سردرد و مشکلات روحی موفق عمل کرده و جزو کم خطرترین و بی عارضه ترین شیوه های درمانی در جهان شناخته می شود.

با مرور تاریخ طب مکمل و جایگزین در سراسر جهان خواهید دید که بسیاری از کشورها به ویژه کشورهایی مانند ایران، تبت، چین، مصر، ژاپن و هند که قدمت آن ها به هزاران سال می رسد، طب سنتی و شیوه های درمانی از همان سال های دور در زمینه درمان و پیشگیری از ابتلا به بیماری ها با مردم همراه بوده و حالا هم آن ها را تنها نگذاشته است.

  

● چرا بیمار می شویم؟

براساس دیدگاه مکتب درمانی شیاتسو هر آنچه در طبیعت موجب از بین رفتن تعادل ما شود، در جسم و روح ما تولید بیماری و اختلال می کند. در حقیقت شکست ها، هیجان های زندگی، مشکلات اقتصادی، نارضایتی، تضادها، حتی یک بوق ساده ماشین می تواند ایجاد تنش و بحران کند؛ تنش هایی که منجر به بهم ریختگی انرژی در بدن می شوند و این نوسان و بهم ریختگی انرژی حاصلش ابتلا به انواع بیماری ها از قبیل سرماخوردگی، آنفلوآنزا، سرطان و بیماری های گوارشی است.

 ● هنگام تماشای تلویزیون غذا نخورید

یکی از مهم ترین مسائلی که شاید مردم کمتر به آن توجه کنند، خوردن وعده های غذایی در حال تماشای تلویزیون یا فیلم است. اگر هنگام میل کردن غذا به موضوع یا سوژه ای ترسناک فکر کنیم یا تصاویری ترسناک ببینیم، موجب بهم ریختگی انرژی درونی و بروز اختلال در سیستم گوارشی خود به ویژه روده ها می شویم. این استرس ها و تنش هایی که فرد دریافت می کند دیر یا زود خود را به شکل دردهایی در بدن بروز می دهد.

 ● چگونگی کنترل اشتها با ماساژ

یکی از متدهای شیاتسو برای کنترل میزان اشتها در افراد دچار اضافه وزن و چاق، بهره گیری از ماساژ گوش است. برای این منظور ماساژ بخش غضروفی گوش به بیماران توصیه می شود. فردی که تمایل دارد میزان غذای کمتری بخورد و اشتهایش را کنترل کند، باید هنگام نزدیک شدن وعده غذایی یک لقمه کوچک از غذا را بخورد تا اشتهای خود را تحریک کند. بعد از قسمت بیرونی، غضروف گوش درست بالای نرمه گوش را به مدت ۳۰ ثانیه بین دو انگشت شست و سبابه نگه دارد و ۳۰ ثانیه آن را رها کند. این حرکت را ۳ دقیقه تکرار کند و بعد از یک ربع مابقی غذایش را میل کند. این کار کمک می کند تا فرد اشتهای کمتری برای خوردن غذا داشته باشد. این تکنیک را می توان قبل از خوردن هر وعده غذایی تکرار کرد. پس از مداومت بر این تکنیک به مرور گنجایش معده کم شده و به طور خودبه خود فرد غذای کمتری مصرف می کند.

 ● تکنیک هایی برای گوش

ماساژ شیاتسو در موارد زیادی اشتراکاتی با ماساژ چینی و نقاط طب سوزنی چین دارند. در این شیوه درمانی هم درمانگر علاوه بر ماساژ بدن از ماساژ گوش نیز برای تسکین، درمان و پیشگیری از ابتلا به بیماری ها استفاده می کند. استفاده از ماساژ این نقطه به دلیل آن که تاثیر هیجانی و شدیدی بر بدن ندارد، به صورت ملایم و آرام به درمان و تسکین می پردازد. از این روست که برخی تکنیک هایی که لازم است توسط شخص بیمار تکرار شود غالبا در نقطه گوش به وی آموزش داده می شود. 

● شیاتسو برای افزایش نیروی جوانی

ماساژ شیاتسو علاوه بر شیوه های درمانی و پیشگیری، تکنیک هایی دارد که موجب ارتقای سطح سلامت، شادابی و افزایش نیروی جوانی در افراد می شود. درمانگران این شیوه درمانی متدهایی را می شناسند که به کمک آن ها می توان میزان نیروی جوانی و شادابی را در خانم ها افزایش داد. برای این منظور باید نقطه ای را روی ساعد دست شناسایی کنید که ماساژ دادن این نقطه تاثیر زیادی در بالارفتن نیروی جوانی دارد. برای پیدا کردن این نقطه باید طول و عرض ساعد را نیم تقسیم کرده و محل تلاقی آن ها را به مدت ۳ دقیقه ماساژ دهید. برای ماساژ این نقطه کافی است نقطه مورد نظر را ۳۰ ثانیه داشته و ۳۰ ثانیه رها کنید. این کار موجب افزایش ترشح هورمون پروژسترون می شود و ضمن آن که از یائسگی زودرس جلوگیری می کند مانع ابتلا به پوکی استخوان نیز می شود. تاثیرات این ماساژ بعد از ۴۰ روز در جسم و روان شما نمایان می شود.

 ● تقویت بینایی با سرانگشتان دست

یکی از جالب ترین تکنیک های شیاتسو افزایش میزان بینایی و تقویت چشم است. درمانگران این شیوه درمانی به بیماران خود توصیه می کنند برای افزایش توان و قدرت بینایی خود با کمک ۳ انگشت اشاره، میانی و انگشت حلقه هر دو دست، قسمت گودی که میان پلک بالا و ابرو قرار دارد، با فشار بسیار ملایم ماساژ دهند. این ماساژ نه تنها موجب تقویت بینایی و شفافیت دید افراد می شود بلکه از ابتلا به بسیاری از بیماری های چشم مانند آب مروارید جلوگیری می کند.

 ● درمان سرگیجه با تنظیم مایع حلزونی گوش

یکی از بهترین کاربردهای شیاتسو درمان سرگیجه هایی است که عموما بعد از خواب به افراد دست می دهد.

یکی از دلایل بروز این سردردها نوسان و تنظیم مایع حلزونی گوش است. در شیاتسو تکنیکی وجود دارد که به کار گیری آن موجب پیشگیری و همین طور درمان سرگیجه می شود. نقطه ای که در این شیوه به درمان کمک می کند، درست پشت لاله گوش قرار دارد. در قسمت انتهایی و پشت لاله گوش، گودی کوچکی وجود دارد که نگه داشتن آن به مدت ۳۰ ثانیه و رها کردن آن به مدت ۳۰ ثانیه در عرض ۳ دقیقه می تواند به تنظیم مایع حلزونی گوش کمک کند. به این دلیل که مردین های مربوط به مایع حلزونی و گوش از این ناحیه عبور می کنند، با ماساژ این ناحیه می توان از بروز اختلال و سرگیجه پیشگیری کرد.

 ● پیش از ماساژ بدانید

یکی از مهم ترین توصیه درمانگران و متخصصان ماساژ شیاتسو کنترل میزان ماساژ ارائه شده در پایانه های اعضای بدن و مردین ها در پایانه های کف دست و کف پاست. به این منظور که درمانگران و افرادی که خود از تکنیک های ساده شیاتسو استفاده می کنند، باید نهایت دقت را در ارائه ماساژ به صورت یکسان برای هر دو دست و هر دو پا داشته باشند، زیرا کف دست راست، دارای خاصیت تحریک کنندگی و کف دست چپ دارای خاصیت کاهش دهندگی است. به این ترتیب، اگر تنها یکی از دست ها را ماساژ دهید، موجب بروز اختلال در عملکرد اندام های داخلی می شوید. از این روست که متخصصان این شیوه درمانی همواره توصیه می کنند هنگام استفاده از شیوه های پیشگیری از ابتلا به بیماری ها حتما از هر دو دست و هر دو پا برای ماساژ استفاده شود.

  

● برای تسکین سر دردها

بسیاری از تکنیک ها و متدهای درمانی ماساژ شیاتسو با الگوگیری از طبیعت ما انسان ها به وجود آمده است. به عنوان مثال اکثر مردم هنگام ابتلا به سردرد به طور ناخودآگاه دست های شان را به سمت شقیقه ها می برند و این ناحیه را ماساژ می دهند. بهترین شیوه برای استفاده از این تکنیک استفاده از انتهای بند اول انگشت و ابتدای بند دوم انگشت برای ماساژ این نقطه است. بنابراین به محض شروع سردرد با کمک انگشتان دست و با فشار اندکی با حرکت های دایره وار می توانید از درد خلاص شوید.● آرام بخشی با شیاتسو صورت

یکی دیگر از تکنیک های کاربردی شیاتسو، متد آرام بخشی و ریلکسی است. در این حالت درمانگران توصیه می کنند با ماساژ نقاطی که زیر گونه وجود دارد، می توان به افزایش آرامش و ریلکسی کمک کرد. علاوه بر این، انجام تکنیک ماساژ شقیقه ها در شرایط عادی و معمولی نیز منجر به ریلکسی و افزایش آرامش در بدن می شود. از این تکنیک در هر زمان از شبانه روز می توان استفاده کرد. تنها کافی است به مدت ۳ دقیقه موضع مورد نظر را ماساژ دهید.

 ● از آلزایمر پیشگیری کنید

افرادی که احساس می کنند حافظه آن ها ضعیف است یا افرادی که مایلند از ابتلا به فراموشی در سنین کهنسالی پیشگیری کنند، به راحتی با کمک ماساژ لاله گوش و انگشت شست خود می توانند علاوه بر تقویت حافظه از ابتلا به فراموشی نیز پیشگیری کنند. درمانگران این مکتب ماساژگودی پشت لاله گوش و همین طور ماساژ سرانگشت شست در هر دو دست را برای درمان و پیشگیری از ابتلا به فراموشی مفید می دانند.

 ● پیشگیری از ابتلا به بیماری ها با ماساژ

براساس آموزه های درمانگران شیاتسو در جهان تکنیک های این شیوه درمانی در افراد سالم به حفظ سلامت و تندرستی آن ها کمک کرده و مانع از ابتلای آن ها به بیماری های مختلف می شود. برای این منظور لازم است کف دست ها و پاها که جایگاه پایانه های تمامی اعضا و اندام های بدن است، به خوبی ماساژ داده شود. بهترین حالت برای ماساژ کف هر دو دست مالش آن دو به یکدیگر است. در این حالت تمامی نقاط هر دو دست به یک میزان ماساژ داده می شوند. برای پاها نیز می توان از انگشتان دست کمک گرفت. باید دقت داشت که میزان ماساژ برای هر دو دست و هر دو پا یکسان باشد. این کار به پیشگیری از بروز بیماری ها در بدن کمک می کند. در این مرحله می توانید از برس های مخصوصی که برای ماساژ کف دست و پا طراحی شده استفاده کنید. این ماساژ را روزی ۲ بار به مدت ۳ تا ۴ دقیقه انجام دهید.

 ● پیشگیری از ریزش و سفیدی موها

درمانگران و متخصصان ماساژ شیاتسو برای پیشگیری از ریزش مو و همین طور جلوگیری از سفید شدن زودهنگام موها تکنیک های کاربردی و خاصی دارند که اجرای آن ها به صورت روزانه تاثیر زیادی در کنترل و پیشگیری از ریزش مو و سفیدشدن آن ها دارد. پایانه های تحریک کننده ریشه های مو در بدن درست در سرانگشتان دست و پشت ناخن ها قرار دارند. بنابراین با تحریک این نقاط می توان به راحتی از ریزش و سفید شدن موها پیشگیری کرد. برای انجام این تکنیک کافی است ناخن های هر دو دست را به مدت ۳ دقیقه به روی هم مالش دهید. به توصیه درمانگران این شیوه درمانی افرادی که از این شیوه استفاده می کنند بهتر است در دوره درمانی خود بیشتر از روزهای معمولی آب بنوشند، زیرا نوشیدن آب به دفع رسوبات و بلورهای اسیدی تخلیه شده از محل ریشه موها کمک می کند.

  

● شیاتسو برای چه افرادی توصیه نمی شود؟

درمانگران این شیوه درمانی استفاده از تکنیک های شیاتسو را برای بچه هایی که هنوز به سن بلوغ نرسید ه اند، توصیه نمی کنند. آن ها تنها این شیوه را در مواردی خاص که توسط متخصص شیاتسو تشخیص داده و اجرا شود، مجاز می دانند، چرا که ارائه این شیوه بدون حضور متخصص ممکن است به رشد یا عملکرد برخی اندام ها آسیب بزند.

استفاده از ماساژ تنها درصورتی برای بهبود روند رشد اندام ها در کودکان توصیه می شود که تمامی بدن آن ها را به طور یکسان درگیر کند. به این ترتیب که والدین با آرامش و بدون فشار، دست ها و پاهای کودک را به آرامی لمس کنند و این کار را نه تنها در کف دست یا پا بلکه در تمامی بدن انجام دهند.

خانم های باردار نیز نباید از این شیوه استفاده کنند. چرا که نقاطی در بدن وجود دارد که به صورت مستقیم به رحم مربوطند. و درصورتی که ماساژ داده شوند ممکن است اسپاسم ها و اختلال هایی را در رحم به وجود آورد که موجب آزار جنین شود.

افراد مبتلا به سرطان نیز از جمله گروه هایی هستند که دریافت شیاتسو برای آن ها توصیه نمی شود حتی در مواردی که بیماری آن ها به گفته متخصص کاملا درمان شده باشد، چرا که ممکن است تنها چند سلول سرطانی در بدن آن ها باقی مانده باشد و این سلول با انجام ماساژ ها همراه جریان خون حرکت کرده و عضو دیگری از بدن را درگیر کند. تنها در مواردی که پزشک بیمار سرطانی مجوز استفاده از ماساژ را برای بیمارش صادر کند، این تکنیک ها برای بیمار ارائه می شود.

برای افرادی که به واریس شدید مبتلا هستند؛ واریسی که رگ ها و عروق بسیار واضح در سطح پوست دیده می شود، شیاتسو توصیه نمی شود، چراکه ممکن است ماساژ موجب حرکت لخته های خون موجود در عروق شده و منجر به سکته قلبی یا مغزی شود.

             

/ 0 نظر / 9 بازدید