رشته نسبتآ جدید، اما دانش بسیار قدیمی است.
مطالعات رقص درمانی نشان می دهد در آفریقا، که ”سرزمین رقص“ نام دارد، بیماری های روانی و حرکتی از تمام نقاط دیگر جهان کمتر است. به همین دلیل امروزه گرایش رقص درمانی آفریقا رشته مستقلی است که به مطالعه رقص های آفریقایی می پردازد. هند هم موقعیت ویژه ایی از نظر مطالعات رقص دارد زیرا هند آلبوم رقص های پیچیده و عمدتآ درمان بخش است و رقص درمانی هندی یا شرقی هم گرایشی دیگر رشته ماست. بعد از اینها هم کشورهای اروپایی و آمریکا قرار دارند و گرایشی هم به نام رقص درمانی غربی وجود دارد. هر یک از گرایش های مذکور ویژگی های درمانی و سلامتی آفرین رقص های سنتی و مدرن منطقه ایی را مطالعه می کند. شاید کلمه ”انقلاب رقص“ به گوشتان خورده است. اکثر کشورهای غربی در دو دهه گذشته توجه خاصی به گسترش رقص در مدارس و کلیسا ها و رسانه ها و جامعه داشته اند، زیرا رقص فواید زیادی در پیش گیری و درمان بیماری ها دارد. به همین دلیل بکار و گسترش آن در کشورهای غربی را نوعی انقلاب و تحول عظیم می نامند.
نقش رقص برای سلامتی و بهداشت جامعه و فرد واقعآ هم معجزه آساست.
شادی و نشاط بخشیدن تنها بخشی از هنر رقص است. با توجه به این واقعیت که در نتیجه توسعه تکنولوژی، مردم دیگر چندان کارها و حرکت های بدنی نمی کنند، باید زمینه ها و شرایطی فراهم کرد که مردم به بدنسازی و نرمش و حرکات بدنی علاقه مند شوند. مطالعات نشان می دهد رقص یکی از مهمترین شیوه های جذب مردم به بدنسازی و مراقبت از بدن های شان است. بیش از هشتاد درصد کسانی که به رقص می پردازند رژیم غذایی ویژه ایی دارند تا تناسب اندام شان بهم نخورد. در دنیایی که چاقی مهمترین عامل مرگ و میر افراد است، آیا روشی بهتر و کم هزینه تر از رقص برای پیشگیری از چاقی وجود دارد؟
از نظر بهداشت روانی نیز رقص با شادی بخشیدن و نشاط آفرینی اش انرژی فوق العاده ایی به فرد می دهد که مانع از افسردگی و دپرس، که شایع ترین بیماری های زمانه ماست می شود. در کنار اینها جنبه خلاقانه و هنری رقص وجود دارد. رقص هم نوعی ورزش و هم نوعی هنر است. جنبه هنری رقص باعث می شود که فرد به جهان هنر ها وارد شود و با هنرهای دیگر مانند موسیقی، تئاتر، فیلم و سینما پیوند بخورد.....
*یک مثال از کشورما:
dance-6.gif image by box_kitty

کشور ما از قومها و فرهنگ های مختلف تشکیل شده که هر کدام از آنها موسیقی و رقص خاص خود را دارد مثل : ترکی , کردی , بلوچی, بندری و....حتی رقص اصیل ایرانی ؛ که این رقصها با موسیقی و ساز خاص و لباسهای زیبای محلی هر منطقه واقعاً زیبا و دیدنی است و شاید کمتر کشور غربی دارای چنین هنر گسترده و متنوعی باشد ولی متاسفانه این هنر هم مثل خیلی چیزهای دیگه به علت بی توجهی یا کم توجهی در حال از بین رفتن است .
برای مثال در بجنورد رقص بجنوردی ( کردی بجنوردی ) رقص بومی و محلی منطقه ( شمال خراسان ) است که با سازهای سنتی , " قوشمه" ( نوعی نی ) و " اَل دَفه " ( همان دف به زبان ترکی ) نواخته میشود و با لباسهای زیبای محلی واقعاً جذاب و دیدنی است .
این رقص که یک رقص گروهی است که بصورت دایره وار رقصیده میشود و مردها در وسط دایره با چوب و زنها در دور آنها با بشکن و حرکت های خاص دست و پا که هماهنگ با ریتم آهنگ است و هر آهنگ حرکت خاص خودش را دارد ( تقریباً شبیه سماع عارفان است!) و این رقص از ترکیب چند آهنگ از : "ساده , قوَلنکه, ایچ قرصه , قالده قالده و شلنگی " تشکیل شده که با هماهنگی خاصی رقصیده میشود.
ولی متاسفانه رقص بجنوردی روز بروز از اون حالت بکر و اصیل بودن خود خارج شده و کم کم روبه فراموشی سپرده شده است. چون آموزش اصولی داده نشده و نسل جدید یا نمی توانند چنین حرکات موزونی داشته باشند و یا به اشتباه و غیر اصولی عمل کرده و گاهی حرکتهای اضافی به این رقص زیبا وارد می کنند .
اگر ما به موسیقی و رقص فولکلور بیشتر توجه کنیم دیگر وحشتی از رقص و موسیقی غربی نخواهیم داشت...
/ 3 نظر / 19 بازدید
فريبا

عالي بود من يكي از طرفداران اين رشته هستم و در مورد خودم نيز امتحان كردم و اثرات مثبت ان را ديده ام . خواهشمندم در اين زمينه منابع مطالعاتي ديگر و سايتهاي مفيدرا بمن معرفي كنيد .

mahsa

اموزش رقص ایرانی-عربی-هیپ هاپ-ترکی با متد جدید 09191173620 ویژه یانوان وکودکان

رحمانی

خانم محترم هرانچه گفته و نوشته اید صحیح اما کو گوش شنوا البته منظورم دست اندرکاران است تعجبم بیشتر از این است که چرا کسانی همچون استاد سیدی زاده که فکر روشنی دارند به این موضوع نمی پردازند موفق باشید.