شمع درمانی

آتش مقدس و اسرار آمیز. هم حرارت و هم آرامش دارد ، هم نور و روشنایی به همراه دارد و هم هیبت و عظمت . در سرتاسر زندگی بشری از فیزیکی تا غیرفیزیکی آتش انجام وظیفه کرده است . از نور و گرمای خورشید که موجب حفظ زندگی در کره زمین است تا آتش عشق و احساسات که موجب الهام و خلاقیت است .آتش در تمام جنبه های زندگی وجود دارد و حضورش تقریبا در همه جا حس میشود از آتشفشان گرفته تا حرارت معمولی بدن.از همان زمانیکه آتش در اختیار بشر قرار گرفت از شمع نیز برای مقاصد فیزیکی و غیر فیزیکی استفاده شد. شمع نماد پرقدرت نور و حرارت و انرژی است. چرا هرگاه شمعی روشن میکنیم احساس خوشایند و خوبی پیدا میکنیم ؟ چه در معابد و مساجد و کلیساهاوچه در عزا و چه در عروسی ها شمع جایگاه ویژه خود را دارد.بزرگان از قدما شمع را نشان جمع 4 عنصر حیاتی در یکجا می دانستند و آن را مقدس می شمردند: شعله آن نشان آتش – بدنه آن نشان خاک – اشک روان از ذوب آن نشان آب و دودی که از سر آتش بر میخاست را نشان باد میدانستند.وقتی شمعی را روشن میکنید تمام این 4 عنصر پر قدرت حیات را بکار گرفته اید!شما خالق نوری هستید که پیش تر وجود نداشته است و این نور انرژی شفابخش خود را تقدیم شما و محیط پیرامونتان میکند.وقتی شمعی روشن میشود نور و نیروی ارتعاشی آن جان میگیرد و در حین سوختن رنگ آن نیز در فضا پخش میشود که بر اساس رنگ شمع شما میتوانید نوع درمانتان را مشخص نمایید .

خاصیت هر شمع بر اساس رنگ آن شمع :

 

رازهای نهفته در شمع سفید : خلوص و اقتدار در کنار هر رنگی قدرت آن رنگ افزایش میابد. پاک کننده قوی بدن و محیط زندگیمان از انرژیهای منفی .

 

رازهای نهفته در شمع سیاه : جلوگیری از چشم بد و جادو – فرد را افتاده و فروتن می کند . بسیار پر قدرت . استفاده زیاد باعث افسردگی میشود.

 

رازهای نهفته در شمع قرمز :سمبل عشق – سلامتی و جهت دستیابی به آرزوها و جاه طلبی . موثر بر تقویت قوای جنسی و شهوت و تقویت عشق ورزی.

 

رازهای نهفته در شمع آبی : نماد درک معنوی .ایمان و اعتقاد را افزایش میدهد.موجب دستیابی سریع به پول و ثروت .

 

رازهای نهفته در شمع سبز : ذوق و شوق و وفور نعمت بهمراه دارد . رشد  و تحرک و تعادل بین جسم و ذهن .

 

رازهای نهفته در شمع نارنجی : جذب افراد – حیوانات و چیزهای دلخواه . سمبل لذت و خلاقیت .

 

رازهای نهفته در شمع زرد و طلایی : به مراد دل و آرزوهایتان برسید –تقویت رویابینی و درک آن – برای کسانی که کنکور و امتحان دارند رنگ زرد فوق العادست.

 

رازهای نهفته در شمع صورتی :نشانه عشق و موفقیت . محرک قصد و نیت خالصانه و جامه عمل پوشاندن به آرزوها.

 

رازهای نهفته در شمع خاکستری و نقره ای :نماد آشکار سازی.موثر در مراقبه .بیداری ضمیر ناخودآگاه . چرخهای زندگی را بنفع شما میچرخاند.

 

رازهای نهفته در شمع بنفش و ارغوانی : نماد قدرت و برتری .موفقیت جاه و جلال و هماهنگی معنوی.

 

رازهای نهفته در شمع قهوه ای : مراقبه در نور این شمع شمارا در پیداکردن اشیاءگمشده یاری میکند .قوه یقیین و تشخیصتان را بیدار میکند.چرا در اکثر مراسم روحانی، دینی، عرفانی و جادوگری از شمع استفاده میشود؟هستی از چهار عنصر تشکیل شده است باد – خاک – آب - آتشوقتی چیزی را از هستی درخواست میکنیم باید به شکلی این خواسته را به گوش شعور نهفته در آن برسانیم .دعا کردن لفظی پیام ما را از طریق هوا به شعور هستی انتقال میدهد و حرز و نبشته از طریق خاک هر چه طرق رساندن پیام متعدد تر باشد اجابت آن محتملتر است، مثلا اگر خواسته را به صورت دست نوشته به آب بسپاریم از دو عنصر خاک و آب استفاد کرده ایم ...
راز قدرت شمع در این است که چهار عنصر اصلی هستی را یکجا در خود جمع کرده است ...
در موم شمع عنصر خاک و زمین نهفته است . در شعله شمع آتش و دود ، شمع عنصر هواست و موم ذوب شده آن نشانگر عنصر آب...بنابراین شمع با ظاهری ساده و اندازه ای کوچک قدرتی غیر قابل تصور برای ارتباط با شعور باطنی هستی دارد . شمع با سوختنش، با ذوب شدن مومش و با برخاستن دودش در خواست شما را تا عرش بالا میبرد و تمام نیروهای الهی و ملکوتی را برای تحقق بخشیدن تجسم ذهنی شما بسیج میکند . شمع نشان دهنده نور حقیقت و خرد است. هر کس حداقل یک بار از نیروی جادویی شمع استفاده کرده است، در حالی که از قدرت آن بی خبر بوده و آن فوت کردن شمع کیک تولد است و آرزویی که در آن لحظه تصور کرده استرنگ بندی شمعها بستگی با توجه به درخواستی که از آن میشود متفاوت استزمان استفاده از شمع جادویی نیز بسیار مهم است و باید چرخه قمری ماه در نوع درخواست لحاظ شود . 1- ماه نو (هلال جدید: شروع کردن طرحی جدید، رشد و ترقی و شفا بخشی2-ماه در حال رشد ( رو به بدر ) : برای درخواستهایی که چیزی به زندگی تان می آورند و یا موجب جذب نیرویی به زندگی شما میشوند) 3- ماه کامل ( نیرومندترین مرحله ) : برای باروری و بهره برداری از نعمتهای طبیعت و تکمیل و تحقق بخشیدن به آرزوها 4- ( ماه رو به زوال : دور کردن عادتهای بد و انرژیهای منفی از زندگی و جبران خسارت و صدمه های وارد شده و دفع بیماریها5-ماه تاریک ( شبهای بدون ماه ) : برای دفع بدشگونی هایی که از طرف دیگران وارد گشته استزمان اجرای مراسم شب میباشد(هرگز یک شمع را برای درخواست های متفاوت به کار نبرید. با هر شمع فقط یک مراسم درخواست انجام دهید و بگذارید تا شمع خود به خود بسوزد و تمام شود .

یکی از رازهای نهفته در شمع که در درمان به وسیله شمعها باید بدان توجه کرد این است که باید رنگهایی را که برای درد و ناراحتی لازم است انتخاب گردد . البته استفاده از رنگهای مختلف در درمان به وسیله شمعها ممکن است ولی اگر می خواهید تأثیر رنگ خاصی در رفع آنی و سریع مشکلات بیمار بیشتر گردد، بایستی از رنگ ویژه ای بهره بگیرید ، این یکی از رازهای نهفته در شمع است .

 

البته در این رابطه نیز باید تمامی موارد را در نظر گرفته و از رنگی بهره بگیرید که بیشتر از دیگران به بیمار مفید خواهد بود. بعد از اینکه تصمیم گرفتید که کدامین رنگ را مورد استفاده قرار دهید و شکل چیدن شمعها به چه نحوی باشد، بیمار را در وسط شکل چیدن شمعها قرار دهید و اگر بیمار به گونه ای است که نمی تواند بنشیند، او را بخوابانید. (این روش را به روی خود نیز می توانید عملی سازید.) برای اینکه تأثیر روانی خاصی برروی بیمار بگذارید، شمعها را با احتیاط و آرام روشن کنید.

 

بعد از اینکه شخصی در وسط شکل ترسیم شما قرار گرفت و شمعها را روشن کردید، به طور یکنواخت نفس بکشید و پس بدهید. در هنگام نفس کشیدن تلاش کنید که انرژی رنگ را به درون خود بکشید و در ذهن خود امکان شفا و بهبودی بیمار را تجسم کنید و به حقیقت بدل نمایید. انرژیهایی که از شمعهای برافروخته رنگی بر بدن شما شارژ می شوند، باید به گونه ای در ذهن شما جای گیرند که تصور نمایید آنها را حس می کنید آن انرژی ها خواهند توانست بیمارتان را بهبود بخشند.

 

این روش را 15 تا 20 دقیقه ادامه دهید تا تأثیر لازم را بگیرید. اگر مایل هستید که میزان تأثیر بیشتر باشد، درمان را صبحگاهان پس از بیدار شدن بیمار و یا شبها قبل از استراحت انجام دهید. این کار را به چندین بار تکرار کنید تا مطمئن شوید که بیمار بهبود نسبی خودش را بازیافته است. مسلماً پس از برنامه ریزی و تمرین مداوم، بیمار شما از ناراحتی خویش سخن به میان نیاورده و اظهار خواهد کرد که حالش بهبود یافته است. پس از اینکه یقین حاصل کردید و بیمار نیز اظهار داشت که خوب شده است، این روش را دو روز دیگر ادامه دهید تا این مقدار انرژی به عنوان ذخیره در بدن بیمار شارژ گردد.

 

بعد از اینکه در هر مرحله ای درمان خویش را به پایان بردید، شمعها را با لیوان به‌ آرامی خاموش کنید و به هیچوجه با باد زدن و یا فوت کردن در خاموش ساختن شمع تلاش نکنید. هر روز شمعهای جدیدی را به کار بگیرید تا با رازهای نهفته در شمع اشنا شوید .
4_ اگر شمعی را برای یکبار جهت درمان خود و دیگری مورد استفاده قرار داده اید به هیچوجه آن را برای دوباره و جهت خود و دیگران مورد استفاده قرار ندهید. زیرا این شمع در حین روشن شدن مجدد هم مقدار نورش و هم میزان ارتعاشاتش متفاوت و ضعیفتر خواهد بود و از طرفی چون موم شمع ذوب شده در اطراف فتیله قرار گرفته ابتدا به سختی می سوزد و سپس به شدت ذوب می شود که این عمل نامتعادلی را در ایجاد انرژی پدید می آورد که تأثیرات آن به طور منفی برروی فرد نیز گذاشته می شود.
 
5_ برای درمان خود و دیگران استفاده از هر نوع شمع مناسب است و ترجیحی در آن نیست که از شمع خاصی استفاده کنید. لذا در صدد استفاده از شمعهای معروف با مارکهای خاص نبوده و یا نگرانی از آن نداشته باشید که اگر شمع ارزان قیمتی دارید شاید به درد نخورد.
 
6_ در حالیکه شمع را روشن کرده اید و برای خود و یا فردی در نظر گرفته اید، از آن استفاده کنید و اگر قصد دارید به غیر از خود، فرد دوم و دیگری را نیز تحت درمان قرار دهید، بایستی از شمع دیگر استفاده کرده و البته رضایت و علاقمندی شخص را بایستی کسب کنید. در غیر این صورت عمل درمان به وسیله نور شمع تأثیرات منفی برروی شما خواهد گذاشت.
 
7_ آخرین مرحله درمان به وسیله شمع را باید به گونه ای پایان دهید که خود شمع را خاموش می کنید. خاموش کردن نور شمع با فوت کردن با دهان شایسته و مناسب نیست. زیرا نفس نیز مثل شمع حالتی حیات بخش و قابلیت انگیز دارد. لیوانی را در دست گرفته و به آرامی برروی شمع بگذارید و بدین ترتیب با قطع اکسیژن در خاموش کردن شمع اقدام نمایید...
شرایط اساسی استفاده از شمع
 
1_ نیروی ارتعاشی و لرزش شمع در کنار رنگ آن، به هنگام روشن شدن شمع وارد حرکت و جنبش می شود و به تدریج بزرگ شده و شعله ورتر نور خود را به اطراف پخش می نماید. در این اثنا کسانیکه در اطراف و کنار نور برافروختة شمع قرار گیرند، مسلماً تحت تأثیر نور و انرژی شمع قرار گرفته و از رنگ آن نیرو می گیرند.
 
2_ شمعی را که انتخاب می کنید باید به رنگ آن نیز توجه کنید. رنگ شمع بایستی به گونه ای باشد که بتواند ناراحتی و ناملایمات روحی شما را از بین ببرد و احساس آرامش کنید. در انتخاب رنگ مناسب برای رفع ناراحتیهای خود و یا دیگران به تفصیل در بخشهای قبلی توضیح داده شده است.
 
3_ قبل از اینکه از شمع استفاده کنید، شمع را بایستی به خوبی تمیز بکنید و بدنة شمع را از مواد زاید پاک کنید. بدین ترتیب شمع در هنگام روشن بودن و برافروختن از تأثیرات منفی به دور می ماند و شما نیز از تأثیرات آن محفوظ می مانید، زمانیکه شما بدنه شمع را تمیز می کنید، رنگ شمع به خودی خود نیرومندتر می شود و از هر لحاظی تأثیراتش فرونی می گیرد. در اصطلاح درمانگران به این کار ((تنظیم شمع)) می گویند.
کار تنظیم شمع را بایستی بوسیله روغن انجام دهید. برای تهیه روغن شمع می توانید از محلهای فروش شمع و یا بازار جویای روغن شمع شوید. در تمیز کردن شمع تنها از روغنی استفاده کنید که شمع از آن درست می شود و از روغنهای دیگر پرهیز نمایید. اگر در جایی قرار دارید که امکان تهیه روغن شمع وجود ندارد برای تمیز کردن و تنظیم شمع از روغن زیتون نیز می توانید استفاده کنید.
برای انجام محل تمیز کردن شمع مقداری از روغن را در یک دست بگیرید و شمع را از پایین به بالا در درون کف دست روغنی خود بکشید. بدین ترتیب روغن خالص و ذوب شده مواد زاید و پزهای دیگر را از بدنه شمع برداشته و تمیز می کند..

شمع و اثرات آن

آتش در دنیای ما و زندگیمان نقش مهمی را ایفا کرده و سمبل و مظهر بسیاری از قدرتها، هیجانات، احساسات پرشور، قابلیتهاو استعدادهای بالقوه و... می باشد.

استفاده از آتش شمع در اهداف متافیزیکی نیز باز به تاریخ انسان بر می گردد. شمع سمبلی از مدل انسان فعال ازحیث روانی و فیزیولوژیکی می باشد. در شرایطی که از شمع ها به عنوان وسیلة درمان استفاده می کنیم، دقیقاً از همان روشهای عبادت دینی اجدادمان تقلید می کنیم که در قرون بسیار گذشته بدان کار جامة عمل می پوشاندند. در قدیم آتش مظهر بزرگترین قدرتی شناخته می شد که زندگی و روح انسانها را تحت تأثیر قرار می داد و اگر امروزه در برنامه های درمانی متافیزیکی از نور شمع بهره گرفته می شود نه از روی خرافات و سحر و جادوست که منبعث از اعتقاد انسان از گذشته و تأثیرات روانی است که این پدیده در روح انسان می گذارد. آتش همیشه در روح انسان نشانه های نیرو، توان و اعتماد را می گذارد و از نیرو بر طبق نظریات روان شناسان وجود آتش در درمان روانی بسیار مؤثر می باشد.
زمانیکه شما از شمع به عنوان وسیلة درمان استفاده می کنید، حتی بر الهام و نبوغ در شما افزایش یابد. در شرایطی که شمع را بر می افروزید، باید خودتان را بسان کسی بدانید که در اعماق تاریکی و خلاء روزنه امید و روشنایی را ایجاد می کند. چنین احساسی در نوع خود هم شفادهنده و آرام بخش روح بوده و هم اینکه احساس قدرت و برتری را در انجام وظیفه به انسان می بخشد. شمع خاموش سمبلی از زندگی خاموش و ساکت و بی حرکت است که هیچ لطفی ندارد. برای اینکه به این زندگی جان داد تا به حرکت آید، لازم است که انرژی لازم را به آن بخشید که آتش زدن آن می باشد و لذا روشن کردن شمع خود به نوعی حالت برتری و ایجاد و قابلیت را در انسان ایجاد می کند. شاید این موضوع تا حالا برایتان ملموس و مفهوم نبوده زیرا هیچ گاه به این موضوع فکر نکرده بودید ولی اکنون یقین دارم که آتش زدن شمع و روشن کردن آن نگاهی جدید را در پیش روی شما می گذارد.

 


/ 2 نظر / 27 بازدید

sham

میرزا

ربابه خانم دانشگاه فرح چه صیغه ای است که در معرفی وب اشاره کرده اید . از لحاظ روانشناسی کمی مشکل وجود ندارد؟