موسیقی درمانی .ورزش درمانی.رقص درمانی.گل و رایحه درمانی..طب سوزنی .اب و غذادرمانی.رنگ درمانی.لمس درمانی. . سنگ درمانی .

 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ۳:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۱۱/٢٤
 
تأثیر گیاهخواری بر اخلاق :

حتماً برای شما هم پیش آمده که بعد از صرف غذای مورد علاقه‌تان احساس آرامش و نشاط کنید و حتماً با شرایط استرس‌زا مواجه شده‌اید. در این شرایط ناخودآگاه به سمت مواد خوراکی رفته‌اید، تا به این طریق، استرس‌را از خود دور کنید.

اگر بدن شما از نظر شیمیایی وترکیبات طبیعی خود متعادل باشد، خلق و رفتار شما هم متعادل می‌شود.عوامل زیادی می‌توانند تعادل بدن انسان را به هم بزنند.

به عنوان مثال: بسیاری از زنان دچار کم خونی هستند. این مسئله باعث افسردگی وخستگی سیستم عصبی و رفتاری بسیار موثر است در افرادی که به طور منظم و سر وقت غذا نمی‌خورند، قند خون دائماً در حال تغییر است و ثبات لازم را ندارد و همین مساله روی قدرت تفکر و تمرکز و در نتیجه خلق و خو تأثیر می‌گذارد.

بعضی مردم به بعضی مواد شیمیایی موجود در غذا حساسیت دارند که حین مصرف این مواد غذایی خاص، خلق وخوی آنها دچار مشکل می‌شود در مطالعه‌ای که روی ۲۰۰ نفر از مردم انگلستان انجام شد، تأثیرغذا بر سلامت ذهنی وروانی افرد مورد مطالعه قرار گرفت.به این افراد توصیه شد مصرف غذاهایی را که از ذهن و خلق فرد حمایت می‌کنند افزایش دهند.مواد غذایی که برای خلق فرد استرس‌زا(یا تنش‌زا) محسوب می‌شوند، شامل : شکر، کافئین (موجود در قهوه) الکل و شکلات (در صورت مصرف بیش از حد) است در حالی که می‌توان برای مواد غذایی حمایت کننده خلق و خو به آب، انواع سبزیجات، میوه‌جات و … اشاره کرد.

۸۸% افرادی که رژیم‌های غذایی حمایت کننده خلق و خوی استفاده کردند، از نظر ذهنی وروانی، وضعیت بهتری پیدا کردند.۲۶%آنها اظهار کردند تغییر خلق وخو در آنها کمتر بوده است.

در ۲۶ درصد دیگر تعداد حملات پانیک (هراس) واضطراب کمترشده بود و ۲۴درصد دیگر عنوان کردند کمتر دچار حالت افسردگی شده‌اند گروه عظیمی از مواد شیمیایی موجود در مغز که خلقیات را کنترل می‌کنند نوروتر انسمیتر(میانجی عصبی) نام دارند، معروف ترین آنها سروتنین است که به عنوان ماده شادی آور به حساب می‌آید این مواد شیمیایی موجود در مغز که کاملاً حیاتی هستند برای این که عملکرد طبیعی داشته باشند به انرژی‌ نیاز دارند و مغز یکی از محدود نواحی بدن است که برای تامین انرژی خود کاملا و فقط به گلوکز وابسته است.گلوکز در شکر، قند و بسیاری مواد دیگر وجود دارد.

متخصصان معتقدند اگر سطح گلوکزخون(قندخون) تمام طول روز در شرایط پایداری باقی بماند ونوسان نداشته باشد، بتدریج این مواد شیمیایی موجود در مغز را تغذیه می‌کند و مشکلی پیش نمی‌آید.

برای این که قند خون حالت پایداری پیدا کند باید از کربوهیدرات‌ها در نان حاوی غلات، لوبیا، غلات، کامل،سویا، سیب، هلو وسایر میوه‌ها وجود دارند.

موادی مثل کیک وچای و چیپس ، شکلات و شیرینی ، قند خون را سریعاً افزایش می دهند.در نتیجه بدن شما ناچار می‌شود برای وروداین قندها به درون سلول یا ذخیره کردن آنها به طور ناگهانی و به شدت هورمون انسولین ترشح کند و تعادل طبیعی سیستم کنترل کننده قند خون بهم می‌خورد. 
comment نظرات ()
 
  

 نویسندگان همکار 
فرزانه (ربابه)دریاباری

 

 امکانات جانبی