موسیقی درمانی .ورزش درمانی.رقص درمانی.گل و رایحه درمانی..طب سوزنی .اب و غذادرمانی.رنگ درمانی.لمس درمانی. . سنگ درمانی .

 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ۱٠:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۱٤
 

آغازین نقطه طب چین

 

 

نخستین کسی که از غرب به چین رفت و طب چینی را به طور کامل آموخت، «سولیه دوموران»، دیپلمات فرانسوی بود که در سن ۲۰ سالگی در سال ۱۸۹۸ به چین اعزام شد. در این موقع همه گیری وبا در ایالت «یونان _ فو» ظاهر شده بود و او با کمال حیرت مشاهده کرد که در بیمارستان ها بیماران به طریقه طب سوزنی بهتر از درمان با داروهای متداول آن زمان بهبود می یابند.

این طریقه درمان سخت مورد توجه وی واقع شد و «سولیه دوموران» مشغول مطالعه در این زمینه شد و بالاخره رسماً مشغول کارآموزی در این رشته شد. به طوری که در سال ۱۹۰۸ دیپلم ابریشم دایر بر لیاقت و کفایت او در طب سوزی و سنتی چین به وسیله صد نفر از آکادمیسین های چین امضا و به او تقدیم شد.

«
سولیه دوموران» پس از ۲۰ سال اقامت در چین به فرانسه بازگشت. اولین کار او در بیمارستان «سنت آنتوان» بوده که در مورد درمان بیمار مبتلا به فلج نصف بدن طریقه طب سوزنی را به کار برد.

بیمار زنی بود که از چند سال قبل مبتلا به فلج نیمه بدن شده بود. «سولیه» در سه نوبت سوزن   کاری، اندام فلج او را که سال ها بی  حرکت مانده بود به کار انداخت. سپس در بیمارستان «بیشا» و سایر بیمارستان ها با روش طب سوزنی به درمان بیماران پرداخت. همزمان به ترجمه آثار چینی اشتغال داشت و در سال ۱۹۲۸ کتاب تشخیص بیمار ی ها به وسیله نبض چینی و در ۱۹۳۴ کتاب «خلاصه ای از طب سوزنی» را انتشار داد.

کار سولیه در سال های آخر زندگی او از طرف پزشکان مغرض و مقامات رسمی، غیرقانونی اعلام شد و به این ترتیب سولیه خانه نشین شد. در این زمان دولت آمریکا به او پیشنهاد کرد که تصدی کرسی طب سوزنی را در یکی از دانشگاه  های آمریکا به عهده بگیرد. ولی او این پیشنهاد را نپذیرفت و حاضر به ترک زادگاه خود نشد.

در سال ۱۹۵۰ کمیسیون فیزیولوژی سولیه را به عنوان تنها نامزد فرانسوی جایزه نوبل پیشنهاد کرد. سولیه در سال ۱۹۵۵ در سن ۷۷ سالگی چشم از جهان فرو بست، ولی به حق می توان او را پایه گذار طب سوزنی چین در غرب نامید.

پس از وی افراد برجسته  دیگری در اروپا، در این زمینه فعالیت نموده اند از جمله «پروفسور نوژیه» در دانشگاه لیون فرانسه که پایه  گذار مکتب طب سوزنی گوشی است.

دکتر «فول» در آلمان و دکتر «فیلیکس من» در انگلستان، از سال ۱۹۷۵ و با سفر نیکسون رئیس جمهور آمریکا به چین و بیماری یکی از خبرنگاران همراه وی که نیاز به عمل جراحی پیدا کرد، پزشکان چینی با روش طب سوزنی وی را بی هوش یا در واقع بی درد کردند و تحت عمل جراحی قرار دادند. مطالب بسیار زیادی در مورد طب سوزنی چین در مطبوعات آمریکا منتشر شد و این مسئله موجب توجه پزشکان آمریکایی به طب  چینی شد.

از همان زمان پزشکان آمریکایی عازم چین شدند.

در حال حاضر در بیش از ۴۰ دانشکده طب سوزنی در آمریکا تدریس می شود.

همچنین در اروپا دانشکده های بسیاری مشغول تدریس طب چینی هستند. طبق آمار FDA تخمین زده می شود سالانه بین ۹ تا ۱۲ میلیون نفر در آمریکا ویزیت طب سوزنی می شوند. تعداد متخصصین طب سوزنی دارای مجوز کار در آمریکا بین سال های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۸ دو برابر شده و به ۱۰۵۱۲ نفر رسیده است.

مشابه این وضعیت را در کانادا و کشورهای اروپایی هم به خوبی می توان دید

طب سوزنی بر این باور است که سلامت ، نتیجة یک تعادل در جریان انرژی یا (Qi) Chi می‌باشد.آسیایی‌ها بر این باورند که سلامتی انعکاسی از هارمونی با آسمان و یک حالت تعادل در نیروهای تکمیل کننده و متضاد عالم هستی است و بیماری یک نوع بی‌تعادلی در این نیروهاست که باعث تولید زیادی یا کمبود انرژی حیاتی در یک عضو خاص می‌شود. اگر این Energy force تصحیح نشود، تغییرات فیزیکی در بدن رخ میدهد.

 

  از آنجا که طب چینی تمام بیماری‌ها را به شکل یک فرآیند ناهماهنگی انرژتیک می‌بیند، طب سوزنی کمک می‌کند تا این فرآیند دوباره برقرار شود. هیچ نوع بی‌نظمی وجود ندارد که طب سوزنی برایش نامناسب باشد. سوزنهای خاصی در نقاط طب سوزنی (در زیر پوست) فرو برده می‌شوند تا به تصحیح و متعادل ساختن جریان انرژی کمک نمایند و متعاقباً در رفع درد و برگرداندن سلامت موثر باشند.سوزنها انرژی را از ارگان‌های پرانرژی بیرون کشیده و بسوی ارگان‌های نیازمند انرژی هدایت می‌نمایند.


 
comment نظرات ()
 
  

 نویسندگان همکار 
فرزانه (ربابه)دریاباری

 

 امکانات جانبی