موسیقی درمانی .ورزش درمانی.رقص درمانی.گل و رایحه درمانی..طب سوزنی .اب و غذادرمانی.رنگ درمانی.لمس درمانی. . سنگ درمانی .

 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ۱٠:٢٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۱٤
 

درمان با طب سوزنی

 

 

در نظر اول این باور کردنی نیست که پزشکان قادرند با استفاده هدفمند از سوزن های کوچک، آلام تحمل ناپذیری همچون سر درد شدید، کمردرد مزمن یا دردهای مفصلی به علت آرتروز را از میان ببرند. این روش درمانی بسیار قدیمی که زادگاه آن کشور چین است، بیماران را بدون استفاده از دارو از دردهایی رهایی میبخشد که سالها آنها را رنج داده اند. قدیمی ترین متنی که در توصیف طب سوزنی یافت شده است، متعلق به سال 1127 قبل از میلاد مسیح است. جادوگران بجای استفاده از سوزن، قطعات تیز سنگ را به کار میگرفتند. در سال 26 میلادی بود که نخستین کتاب در شرح طب سوزنی در چین نگاشته شد، اما این روش، تازه در قرن هفدهم میلادی، در آلمان مورد استفاده قرارگرفت.

طب سوزنی زمانی در جهان شهرت یافت که کارشناسان چینی عمل جراحی آپاندیس عفونی یک خبرنگار آمریکایی را به کمک این روش بدون درد و با موفقیت به انجام رساندند. پزشکی کلاسیک غربی، اغلب نگاهی مشکوک به این شیوه دارد، اما کم کم دلایل منتقدان این روش به آخر میرسد، زیرا طب سوزنی واقعا موثر است؛ امری که بر اساس جدیدترین بررسی های علمی ثابت شده است. در این آزمایشها برخی از بیماران برای مثال تنها به ظاهر با طب سوزنی تحت درمان قرار میگیرند یا اینکه سوزنها در محلهای غلط فرو می شوند تا اثر درمانی آنها بر اثر تلقین نباشد. نتیجه اینکه از طریق علمی ثابت شد طب سوزنی به صورت دائم و قابل اطمینان میتواند دردهای بیماران را تسکین بخشد.  

از هر 10 نفر افراد مبتلا به آلرژی علیه گرده گیاهان، 9 نفر شش ماه پس از به کارگیری طب سوزنی کاملا بهبود یافتند. همچنین 3 نفر از4 بیمار دچار درد مهره های ناحیه سر و کمر از این روش نتیجه مثبت گرفتند. میزان موفقیت در مورد بیماران مبتلا به آرتروز 85 درصد، بیماران آسمی 82 درصد و خانمهایی که از دردهای ماهیانه رنج میبرند 85 درصد بود. خبر خوب دیگر اینست که عوارض جانبی طب سوزنی بسیار اندک است. در مورد 8 درصد از بیماران، خونریزیها یا کبودیهای کوچکی ظاهر شدند. البته کارشناسان چینی در این زمینه توضیح میدهند که بدین ترتیب، انرژی بیش از حد، درون بدن آزاد میشود. موفقیتهای ذکر شده نه تنها پزشکان و بیماران را تحت تاثیر قرار داده اند، بلکه همچنین بیمه های درمانی نیز توجه شان به این روش جلب شده است، زیرا آنها بدین ترتیب قادرند، در هزینه های درمانی صرفه جویی کنند. اما با وجود همه این موفقیتها، هنوز هم پژوهشگران دقیقا نمیدانند که در استفاده از طب سوزنی که عبارت چینی آن سوزن آتشین است، در بدن واقعا چه اتفاقی می افتد. بر اساس علم چینی طب سوزنی، انرژی زندگی از طریق 14محور در درون بدن جریان می یابد. روی این محورها 365 نقطه حساس طب سوزنی جای گرفته اند. چینی ها بر این اعتقادند که بیماری ها به دلیل اختلال در جریان انرژی بدن، بروز میکنند. با فرو کردن سوزنها در نقاط صحیح، نیروی حیات میتواند در مسیر درست جاری شده و سلامتی بدن را باعث شود. جدیدترین شناختهای علمی این نظریه را تایید میکنند. باید تذکر داد که نقاط حساس طب سوزنی، محلهایی در بدن ما هستند که شبکه مجاری و اعصاب، بویژه با تراکمی زیاد در زیر پوست جای دارند. فرو کردن یک سوزن نازک به میزان تنها 3/0 میلیمتر در این محل، گونه ای تحریک الکتریکی در قشر خارجی مغز را بوجود می آورد که درک احساس درد در آن انجام میگیرد. درین محل، مواد شیمیایی بدن، یعنی اوپیوئیدها فعال شده و با احساس درد مقابله میکنند. هیپوتالاموس مغز میانی، مواد سروتونین و آندورفین را ترشح میکند که تاثیری تحریک کننده بر سیستم دفاعی بدن دارند. به این ترتیب درد بیمار تسکین می یابد. این، راز موفقیت طب سوزنی است.

 


 
comment نظرات ()
 
  

 نویسندگان همکار 
فرزانه (ربابه)دریاباری

 

 امکانات جانبی